Cmentarz we wsi Kijowice służył jako miejsce pochówku Żydów mieszkających w położonym dwa kilometry w kierunku północno-wschodnim Bierutowa (więcej o Żydach z Bierutowa - patrz tekst o cmentarzu w Miłocicach).
Nekropolia ta została założona w 1865 r. Niewiele wiadomo o jej historii. Z opowieści mieszkańców wynika, że okres II wojny światowej przetrwała w całkiem dobrym stanie. Dopiero w latach powojennych cmentarz został zdewastowany, a kamienie nagrobne rozkradziono.
Obecnie cmentarz zajmuje obszar około 0,2 hektara, w całości otoczony jest ceglanym murem (za wyjątkiem małej wyrwy powstałej na skutek przewrócenia się drzewa). Nie zachował się ani jeden cały kamień nagrobny. Z trawy wystają podmurówki macew, część porozbijanych kamieni została zniesiona w jedno miejsce. Cały teren jest mocno zarośnięty. Obiekt wpisano do rejestru zabytków 12 stycznia 1990 r.
Na cmentarz można wejść od strony istniejącej wciąż bożnicy. Mieszkający w niej bardzo sympatyczni ludzie na pewno umożliwią wejście na teren cmentarza, a nawet powiedzą kilka słów o tym miejscu, gdy się ich o to poprosi.
Najłatwiej dotrzeć do tego miejsca jadąc do Kijowic od strony trasy Oleśnica - Bierutów. Przed wjazdem do lasu, z lewej strony, ciągnie się długi ceglany mur - ogrodzenie cmentarza. Kliknij tu, by zobaczyć plan sytuacyjny cmentarza.
tekst & zdjęcia: Małgorzata Frąckowiak