Le¶ny cmentarz we wsi Mi³ocice jest starsz± z dwóch nekropolii, na których chowano ¯ydów z pobliskiego Bierutowa. Pierwsza wzmianka o ¯ydach przebywaj±cych w Bierutowie pochodzi z 1350 r. Niewiele jednak wiadomo o ich ¿yciu z tego okresu w tym mie¶cie. W 1583 r. miasto otrzyma³o przywilej de non tolerandis Judaeis, co wykluczy³o ¯ydów z historii Bierutowa na wiele lat. Powrócili tu w drugiej po³owie XVII w., a za³o¿enie gminy datuje siê na drug± po³owê XVIII wieku.
Cmentarz ¿ydowski w Mi³ocicach zosta³ za³o¿ony oko³o 1740 r. Do roku 1823 chowano tu równie¿ ludno¶æ ¿ydowsk± z oddalonej o prawie trzydzie¶ci kilometrów Ole¶nicy.
W 1847 r. z fundacji Emanuela Pringsheima wzniesiono dom przedpogrzebowy, a teren cmentarny otoczono murem z ceg³y. Ju¿ w drugiej po³owie XIX wieku cmentarz stopniowo uleg³ niemal ca³kowitemu zape³nieniu. Oko³o 1900 roku nekropolia zosta³a zamkniêta.
Podczas II wojny ¶wiatowej miejsce to zosta³o zdewastowane przez Niemców. 14 maja 1990 r. cmentarz wpisano do rejestru zabytków. Obecnie nekropolia zajmuje obszar oko³o 0,2 hektara, brak jest jakiegokolwiek ogrodzenia. Zachowa³o siê oko³o trzydzie¶ci nagrobków, z czego najstarszy pochodzi z 1756 r. Niemal wszystkie macewy s± przewrócone, roztrzaskane lub choæby prze³amane. Na nagrobkach dominuj± inskrypcje w jêzyku hebrajskim. Wiele grobów jest rozkopanych i widaæ wyra¼nie w tym rêkê cz³owieka, a nie dzikiego zwierza z okolicznych lasów. Cmentarz robi przyt³aczaj±ce wra¿enie miejsca zapomnianego przez wszystkich. Warto siê tam jednak wybraæ, choæby po to, by ujrzeæ to, co za byæ mo¿e kilkana¶cie lat poch³onie las.
By dotrzeæ do nekropolii nale¿y po wje¼dzie do Mi³ocic od strony Bierutowa skrêciæ w lewo. Po kilkuset metrach, gdy asfaltowa droga skrêci pod k±tem 90 st. w prawo, jechaæ dalej prosto gruntow± drog±. Za ostatnim domem z prawej strony skrêciæ w lewo i i¶æ ca³y czas brzegiem lasu. Z lewej strony mija siê pole otoczone lasem, nale¿y i¶æ dalej prosto brzegiem lasu a¿ to rozwidlenia dróg. Tam udaæ siê prosto, cmentarz bêdzie po oko³o dwustu metrach z lewej strony na wzgórzu. Do cmentarza trudno jest trafiæ, ale mieszkañcy Mi³ocic znaj± jego lokalizacjê.
|
|