Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZIELUŃ

Cmentarz żydowski w Zieluniu jest oddalony około 800 m na południowy zachód od centrum miejscowości, jest położony w lesie, około 200 m na zachód od posesji przy ul. Jagiellońskiej 44. Jego lokalizację można znaleźć na przedwojennej wojskowej mapie okolic Działdowa.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Cmentarz powstał nie wcześniej niż w latach 40. XIX wieku. W lustracji parafii w 1775 r. zapisano: " Żydzi ani szkół ani bóżnicy nie mają w tej parafii. Akatolicy nie mają ani zboru ani cmentarza wyznaczonego". Obiekt nie został zaznaczony na Topograficznej Karcie Królestwa Polskiego z 1839 roku.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Wszystkie nagrobki zostały usunięte. Brak ogrodzenia, granice cmentarza się nieczytelne. Teren jest porośnięty lasem. Brak współczesnych form upamiętnienia.

Właścicielem cmentarza są Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Lidzbark. Cmentarz jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Grzybowski M. M., Katolickie kaplice dworskie oraz miejsca kultu innowierców na Mazowszu w drugiej połowie XVIII wieku: materiały źródłowe z wizytacji kościelnych, [w:] Studia Płockie, nr 4, Płock 1986.
Szałygin J., Zieluń, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas