Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZIELONA GÓRA (Grünberg in Schlesien)

Cmentarz żydowski w Zielonej Górze znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, u zbiegu ul. Chmielnej i Wrocławskiej.

Cmentarz powstał w 1814 r. Ostatni znany pochówek na nim odbył się na przełomie lat 40. i 50. Obiekt został stopniowo zdewastowany po drugiej wojnie światowej. Wywieziono z niego niemal wszystkie nagrobki, znaczna część terenu została zaanektowana m.in. przez myjnię samochodową. Dom przedpogrzebowy był wykorzystywany jako obora, warsztat samochodowy i składnica harcerska. 10 marca 1961 r. Minister Gospodarki Komunalnej w następstwie uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zielonej Górze podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza.

Od 2003 r. cmentarz stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Okresowo przeprowadzane są różne prace porządkowe, inicjowane m.in. przez Lubuską Fundację Judaica.

Z naziemnej części cmentarza przetrwał zdewastowany dom przedpogrzebowy, kilkanaście przemieszczonych macew, fragmenty ceglanego muru oraz starodrzew. Od strony ul. Wrocławskiej znajduje się głaz pamiątkowy i tablica informacyjna.

Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego.

Tekst i zdjęcia: K. Bielawski

Cmentarz żydowski w Zielonej Górze. Tablice informacyjne przy wejściu Dawny dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim w Zielonej Górze Wnętrze dawnego domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Zielonej Górze Macewy w dawnym domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim w Zielonej Górze
Zielona Góra - cmentarz żydowski. Fragment ceglanego muru Zielona Góra - cmentarz żydowski Zielona Góra - cmentarz żydowski Zielona Góra - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas