Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZGIERZ  
Cmentarz żydowski w Zgierzu założono w 1826 roku przy obecnej ul. Barona. Podczas II wojny światowej nekropolia została zniszczona. Danuta Dombrowski I Abraham Wein w Księdze Pamięci Zgierza tak opisali dewastację: "Sprofanowano również cmentarz. Ludność polska odegrała w tym niemałą rolę. Pewnego sobotniego poranka Polacy sforsowali wysoki drewniany płot cmentarny i zaczęli kraść płyty nagrobne. Jeden z Żydów wraz z Berlem Helmanem, grabarzem, pobiegł do magistratu żądając interwencji. Powiedziano im, że policja zareaguje, lecz w rzeczywistości nie zrobiono nic. Kilka godzin po tym wydarzeniu przyszło dwóch policjantów, lecz wtedy nie było już śladu po ogrodzeniu. Nieco później, po wypędzeniu Żydów, usunięto wszystkie nagrobki i połamano baldachim nad grobami rabinów. Wybrukowano nimi ulice i wyrwano bardzo stare sosny, zużyte później jako drewno budowlane. Wreszcie Niemcy zaorali zgierski cmentarz i przysypali ziemią".

W 1992 roku cmentarz został uporządkowany i ogrodzony. Prace wykonano dzięki inicjatywie potomka zgierskich Żydów, Jakuba Milgroma z Kanady. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości na teren nekropolii uda się przenieść macewy, odnalezione przez miejscowych społeczników na terenie miasta.

Tekst: K. Bielawski
Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pp. Joanny i Kornelii Chmieleckich z serwisu Altacarya
Osobom zainteresowanym historią zgierskich Żydów polecamy lekturę "Księgi Pamięci Zgierza", przetłumaczonej na język polski przez p. Mażennę Gruszecką.
Niekompletny spis osób pochowanych na cmentarzu żydowskim w Zgierzu znajdziesz tutaj:

Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza w ramach programu Muzeum Pamięci Zgierskich Żydów im. Rodziny Szwarc w dniach 18-22 października 2009 roku organizuje pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza, Pana Jerzego Sokoła, uroczystość upamiętniającą zagładę zgierskich Żydów. Szukamy osób, które są zainteresowane wzięciem udziału w obchodach. W związku z tym zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w dotarciu z zaproszeniem do nich. Kontakt: Mażenna Gruszecka, 95-100 Zgierz, ul. Szeroka 3, tel. 0 694 324 421. E-mail: tokz@free.ngo.pl
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas