Najczęściej występującymi na nagrobkach w Wielowsi płaskorzeźbami są lwy, złamane rośliny lub świece, menory - wieloramienne świeczniki, ptaki, jelenie oraz misy i dzbany. W środkowej części cmentarza znajduje się kilka nagrobków z symbolem błogosławiących dłoni.
Artystyczne walory wielowiejskiej nekropolii docenili nawet niemieccy historycy sztuki w czasach III Rzeszy.
Mimo zniszczeń, cmentarz ten należy do najciekawszych zabytków kultury judaistycznej na Śląsku. Dziś w Wielowsi nie mieszka już żadna osoba pochodzenia żydowskiego, dlatego zachowany kirkut to miejsce, gdzie o historii wielowiejskich Żydów mówią nam kamienne macewy. Dzięki wykonanym pracom społecznym, nekropolia przestała być wysypiskiem śmieci i udostępniona jest dla zwiedzających. Stało się to możliwe dzięki społecznej grupie składającej się z uczniów koła historycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Wielowsi, których opiekunem jest nauczyciel historii Grzegorz Kamiński, rodziców uczniów, władz gminy Wielowieś, sołtysa Wielowsi, oraz jej mieszkańców, którzy wysprzątali społecznie to miejsce kultu. Wszystkie prace na cmentarzu zostały wykonane społecznie. Podjęta przez nas inicjatywa ma na celu ocalenie od zapomnienia historii i kultury żydowskiej w tej miejscowości. Nie jest to tylko jednorazowa akcja. W dalszym ciągu sprawujemy opiekę nad tym zabytkowym obiektem i systematycznie go porządkujemy. Na temat żydowskiego dziedzictwa Wielowsi wydane zostały pocztówki i foldery w językach polskim, niemieckim i angielskim.
Można je zakupić w sklepie papierniczym Magres przy ul. Szkolnej 1, obok kościoła parafialnego w Wielowsi. Osoby zainteresowane zwiedzeniem wielowiejskiej nekropolii pod opieką p. Grzegorza Kamińskiego
prosimy o kontakt E-mailowy z naszą redakcją.
tekst: Grzegorz Kamiński
konsultacja: Dariusz Walerjański
Polecamy obejrzenie filmu o pracach porządkowych na cmentarzu
|