Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
STRYKÓW

Cmentarz żydowski w Strykowie znajduje się w północnej części miasta, w pobliżu trasy nr 708 (współrzędne 51.907779 19.597512).

Data założenia cmentarza nie jest znana. Prawdopodobnie powstał w XVIII w. Do 1811 r. był jednym z miejsc pochówku żydowskich mieszkańców Łodzi.

Cmentarz uległ daleko posuniętej destrukcji. W latach PRL teren został zajęty przez Przedsiębiorstwo Produkcji Elementów Budowlanych, składowano na nim gruz. W wyniku dewastacji wszelkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu.

W 2020 r. z inicjatywy Nechemii Pinkusewicza cmentarz został ogrodzony, w domniemanych miejscach pochówków cadyków Efraima Fiszla Szapiro (zm.10 stycznia 1822 r. - 17 tewet 5582 r.) oraz Zewa Wolfa syna Awrahama Landau'a (zm. 14 września 1891 r. - 11 elul 5651) wzniesiono ohele.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Lewkowska A., Karta cmentarza nr 8123, [b.m.w.] 1994.
Stary cmentarz żydowski w Łodzi. Studjum monograficzne, red. J. Szper, Łódź 1938.

Ohel na cmentarzu żydowskim w Strykowie
Ohel na cmentarzu żydowskim w Strykowie Ohel R. Zewa Wolfa syna Awrahama Landaua na cmentarzu żydowskim w Strykowie Ohel R. Efraima Fiszela na cmentarzu żydowskim w Strykowie
foto: Nechemia Pinkusewicz
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas