Cmentarz żydowski w Ropczycach powstał prawdopodobnie w XVIII w., wraz z rozwojem miejscowej gminy żydowskiej. Cmentarz założono na południowym skraju miasta, przy obecnej ul. Polnej. W ostatnim czasie tuż obok przeprowadzono drogę krajową nr 94. Cmentarz zajmuje działkę o nieregularnym kształcie, o powierzchni 6413 m kw.
Według oficjalnych źródeł, cmentarz został zniszczony przez Niemców w okresie drugiej wojny światowej. Niewykluczone, że - podobnie jak w wielu innych miastach - dewastacja trwała także po wojnie.
W 1988 r. na cmentarzu wzniesiono niewielki, stylizowany na macewę pomnik z napisem: "Cmentarz żydowski w Ropczycach. Zniszczony przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej. W miejscu tym zostali zamordowani obywatele polscy narodowości żydowskiej".
W latach 90-tych, dzięki staraniom rabina Mendla Reichberga z Nowego Jorku, cmentarz ogrodzono i odbudowano ohel. W jego wnętrzu znajduje się 5 betonowych nagrobków tumbowych. Na jednym z nich ustawiono współczesną macewę, upamiętniającą zmarłego w dn. 21 kwietnia 1845 r. (14 nisan 5605 r.) Aszera Jeszaję Rubina syna Eliezera Lipmana, zięcia Naftalego Cwi Horowica, od 1827 r. cadyka w Ropczycach, autora księgi Or Isza. Na ścianie znajdują się 2 tablice. Jedna z nich poświęcona jest rabinowi Mendlowi Reichbergowi - fundatorowi ohelu; druga - ufundowana przez rebecyn Frydę Halberstam - upamiętnia jej brata Meira Rubina, syna Arie Lejbusza Rubina z Cieszanowa i Tomaszowa Lubelskiego, zmarłego podczas II wojny światowej na Syberii.
W wyniku zniszczeń, na cmentarzu zachowały się nieliczne fragmenty macew. Część z nich zabezpieczono w budynku ohelu.
Klucz do bramy cmentarza i ohelu udostępniają mieszkańcy posesji przy ul. Monte Cassino 32.
tekst: Krzysztof Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu