Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
PU£TUSK

Cmentarz ¿ydowski w Pu³tusku jest po³o¿ony oko³o 1,1 km na po³udniowy zachód od Rynku, przy dawnej ul. Kolejowej, obecnie ul. Jana Paw³a II.

Cmentarz zosta³ za³o¿ony na pocz±tku lat 20. XIX w. na gruncie przekazanym przez Zelmana Lubranitzera, w³a¶ciciela posiad³o¶ci ziemskich w okolicy Pu³tuska. Wcze¶niej ¯ydzi z Pu³tuska chowali zmar³ych w Popowie Ko¶cielnym i Makowie Mazowieckim.

Podczas drugiej wojny ¶wiatowej rozpoczê³a siê dewastacja cmentarza. Czê¶æ macew Niemcy u¿yli do prac budowlanych, miêdzy innymi do wybrukowania dziedziñca parkowego oraz u³o¿enia schodów przy zamku. W latach PRL nagrobki wykorzystano do u³o¿enia kolektora ¶ciekowego.

Przynajmniej do 1956 r. dozorczyni± cmentarza by³a Zofia Chrzanowska. Wiosn± 1956 r. czê¶æ dzia³ki cmentarnej zaora³ Feliks P. 11 wrze¶nia 1957 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Pu³tusku z³o¿y³o wniosek o zamkniecie cmentarza o powierzchni 1,9159 ha, a 9 listopada 1960 r. - wniosek o zamkniêcie i likwidacjê. W uzasadnieniu podano: "Cmentarz powy¿szy jest nieczynny od 1940 roku. Na terenie powiatu pu³tuskiego nie ma osób wyznania moj¿eszowego, dla których ten cmentarz by³by konieczny. Teren ten jest opuszczony i niekonserwowany. ¦lady mogi³ bardzo niewyra¼ne. W planie perspektywicznym miasta [...] przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe z wykorzystaniem jego czê¶ci wschodniej pod zieleñ towarzysz±c±". 3 maja 1961 r. Wydzia³ do Spraw Wyznañ Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie ze wzglêdu na zapisy Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmar³ych uzna³ wniosek o likwidacjê za przedwczesny. 18 maja 1961 r. Wydzia³ Kultury PWRN w Warszawie wyrazi³ zgodê na zamkniêcie i ewentualn± likwidacjê cmentarza. Ostatecznie zarz±dzeniu o zamkniêciu i przeznaczeniu cmentarza na inny cel podpisa³ Minister Gospodarki Komunalnej 31 maja 1963 roku. W kolejnych latach na cmentarzu zbudowano Fabrykê Sprzêtu O¶wietleniowego i Urz±dzeñ Technologicznych "Polam-Pu³tusk". Naziemne ¶lady uleg³y zatarciu.

Do drugiej dekady XXI w. nieliczne odnalezione nagrobki by³y przechowywane w Muzeum Regionalnym w Pu³tusku, Archiwum Pañstwowym w Pu³tusku oraz w Liceum Ogólnokszta³c±cym.

W 2012 r. z inicjatywy Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora na niezabudowanej czê¶ci dzia³ki cmentarnej o powierzchni oko³o 2 arów ods³oniêto zaprojektowany przez Wojciecha Henrykowskiego pomnik, do budowy którego wykorzystano fragmenty macew. Na frontowej ¶cianie pomnika umieszczono tablicê z napisem: "Cmentarz ¿ydowski w Pu³tusku. W tej ¶wiêtej ziemi grzebani byli do wybuchu II wojny ¶wiatowej w 1939 r. mê¿czy¼ni, kobiety i dzieci nale¿±cy do ¿ydowskiej spo³eczno¶ci Pu³tuska i okolic. Niech ich dusze maj± udzia³ w ¿yciu wiecznym". Uroczysto¶æ ods³oniêcia pomnika odby³a siê 5 lipca 2012 roku.

Czê¶ciowy spis zachowanych nagrobków jest dostêpny na stronie https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/p/599-pultusk/115-pamiec-w-kamieniu/29899-cmentarz-zydowski-w-pultusku-ul-jana-pawla-ii-18

W³a¶cicielami cmentarza s± Skarb Pañstwa i Akademia Humanistyczna im Aleksandra Gieysztora. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/55, Decyzje o zamkniêciu cmentarzu i przeznaczeniu
ich na inny cel w województwie warszawskim.
AGAD, Centralne W³adze Wyznaniowe Królestwa Polskiego, sygn. 190/1668, Akta tycz±ce siê gminy ¿ydowskiej
w Pu³tusku w województwie p³ockim.
A¯IH, Towarzystwo Spo³eczno-Kulturalne ¯ydów w Polsce, sygn. 325/45, Towarzystwo Spo³eczno-Kulturalne
¯ydów w Polsce, k. 194.
Kosior K., Pu³tusk, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze ¿ydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Szczepañski J., Spo³eczno¶æ ¿ydowska Mazowsza w XIX-XX w., Pu³tusk 2005.

Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski
Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski Pu³tusk - cmentarz ¿ydowski
zdjêcia: E. Grossman
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wygl±dzie przed wojn± i po jej zakoñczeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajduj±cych siê poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecjê.
Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas