Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
PODDĘBICE

Cmentarz żydowski w Poddębicach znajduje się przy ul. Łódzkiej. Dzięki archiwalnej fotografii wiadomo, że w okresie międzywojennym cmentarz był ogrodzony, w jego obrębie stały dwa budynki, pełniące zapewne funkcję domu przedpogrzebowego i mieszkania stróża. Teren porastały sosny. Na zdjęciu widać kilkadziesiąt typowych macew o półkolistych i trójkątnych zwieńczeniach. Część nagrobków zdobiły polichromie.

W wyniku dewastacji do dziś zachowały się jedynie nieliczne macewy. W latach dziewięćdziesiątych na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe. Wzniesiono mur, do którego przymocowano kilkanaście odnalezionych macew; oraz pomnik z tablicą o treści: "Ku wiecznej pamięci zmarłym i zaginionym poddębiczanie z Izraela i świata. 1.6.1992".

W czerwcu 2013 r. podczas prac archeologicznych na rynku w Poddębicach odnaleziono około 400 macew lub ich fragmentów. Jak się okazało, były to nagrobki użyte na polecenie Niemców w 1943 r. do budowy zbiornika przeciwpożarowego. Macewy zostały przewiezione na cmentarz żydowski. Zespół naukowców pod kierunkiem Artura Gietlera zamierza wykonać inwentaryzację nagrobków.

tekst: K. Bielawski
foto: Barbara Bajarka

cmentarz żydowski w Poddębicach
cmentarz żydowski w Poddębicach
cmentarz żydowski w Poddębicach
cmentarz żydowski w Poddębicach
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas