Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OLSZTYNEK    

Początki osadnictwa żydowskiego w Olsztynku (w języku niemieckim: Hohenstein) przypadają na początek XIX wieku. Wiadomo, że w 1831 roku w mieście mieszkało ośmiu wyznawców judaizmu. Do 1880 roku ich liczebność wzrosła do 111 osób. Wichry dziejów sprawiły, że - podobnie jak w innych miejscowościach - na przełomie stuleci liczba osób pochodzenia żydowskiego w Olsztynku zaczęła spadać. Z pewnością wielu z nich wyjechało do Ameryki w ramach powszechnej wówczas emigracji zarobkowej. W 1933 roku w Olsztynku mieszkało już tylko 33 Żydów. Dwa lata później została sprzedana miejscowa synagoga. Nie mamy informacji o losach ludności żydowskiej Olsztynka po przejęciu władzy przez partię faszystowską. Zapewne w wyniku narastających represji część opuściła miasto, innych zgładzili naziści.

Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust", cmentarz żydowski w Olsztynku powstał w połowie dziewiętnastego wieku. Nekropolia znajduje się przy rozwidleniu ul. Jagiełły z drogą w kierunku Jemiołowa. W wyniku zniszczeń do dziś na jej terenie nie zachowały się jakiekolwiek ślady nagrobków.

Według informacji zebranych przez Sławomira Michała Niecieckiego, w Olsztynku istniał jeszcze jeden cmentarz żydowski, zlokalizowany na wysokości obecnej ul. Szkolnej; w miejscu, gdzie pobudowano osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej "Farmer".

tekst: K. Bielawski
foto: Sławomir Topolewski

dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim w Olsztynie
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Olsztynka i ich nekropoliach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają te cmentarze z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas