Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWE WARPNO (niem. Neuwarp)

Cmentarz żydowski w Nowym Warpnie jest oddalony około 1,6 km na południowy wschód od centrum miejscowości, znajduje się przy leśnej drodze gruntowej odchodzącej na wschód od ul. Podgrodzie, około 200 m od zbiegu ul. Podgrodzie i ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego.

Brak informacji o dacie założenia - na podstawie zachowanych nagrobków można przyjąć, że cmentarz powstał nie później niż w latach 40. XIX wieku.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Po 1945 r. służył jako miejsce pochówku polskich osadników.

W 2021 r., podczas prac porządkowych zainicjowanych przez Marka Łuczaka, w obrębie cmentarza odnaleziono kilkanaście destruktów nagrobków oraz trzy stosunkowo dobrze zachowane stele z piaskowca, upamiętniające Icchaka syna Eliesela (ur. 26 grudnia 1842 r., zm. 28 grudnia 1842 r.), Szlomę syna Eliesela (ur. 31 grudnia 1856 r., zm. 2 stycznia 1857 r.), Abrahama Moritza (ur. w 1819 r., zm. w 1887 r.). Na cmentarzu znajdują się także groby Polaków pochowanych po 1945 roku.

Właścicielem cmentarza jest Nadleśnictwo Trzebież.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło: AN, Macewy, które skryła ziemia , "Kurier Szczeciński", 19.10.2021.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas