Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
MYS£OWICE    

Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach powsta³ na pocz±tku XVIII w. przy obecnej ul. Stawowej. Pocz±tkowo pochówków dokonywano po prawej stronie ul. Stawowej. Ta najstarsza czê¶æ cmentarza zosta³a zniszczona, a wszelkie jej naziemne ¶lady uleg³y zatarciu. W 1864 r. ¯ydzi z Mys³owic zakupili grunt na nowy cmentarz, po³o¿ony po drugiej stronie dró¿ki - dzisiejszej ul. Stawowej. Jego teren ogrodzono murem, wzniesiono tak¿e dom przedpogrzebowy.

Wed³ug przechowywanej w ¯ydowskim Instytucie Historycznym wstêpnej inwentaryzacji, wykonanej w 1989 r. przez Krzysztofa Domañskiego, na cmentarzu zachowa³o siê prawie czterysta nagrobków lub ich fragmentów. W okresie powojennym opuszczony cmentarz stopniowo niszcza³, by³ za¶miecony, a gêsta ro¶linno¶æ utrudnia³a dostêp do wielu jego sektorów.

W dn. 2 stycznia 2013 r. do w³adz miasta Mys³owice, Gminy Wyznaniowej ¯ydowskiej w Katowicach, Fundacji Ochrony Dziedzictwa ¯ydowskiego i Muzeum Historii ¯ydów Polskich zosta³ skierowany list otwarty. Jego autorka Ma³gorzata P³oszaj - badaczka judaików ¦l±ska, wspó³pracowniczka portali Cmentarze ¯ydowskie w Polsce oraz Wirtualny Sztetl - kilka dni wcze¶niej odwiedzi³a cmentarz w Mys³owicach. Po tej wizycie napisa³a: "Widzia³am wiele cmentarzy w op³akanym stanie, jednak stan mys³owickiej nekropolii wywo³a³ u mnie szok. Cmentarz jest traktowany przez okoliczn± ludno¶æ jako regularne ¶mietnisko, miejsce libacji, teren do pozbywania siê wszystkiego co zbêdne. Nie potrafiê sobie w ¿aden sposób wyt³umaczyæ postêpowania i nie potrafiê usprawiedliwiæ instytucji, która s±siaduje z cmentarzem, a która na jego teren wyrzuca od lat zbierane jesieni± li¶cie. Widaæ wielkie pryzmy li¶ci, które przerzucone zosta³y od strony s±siaduj±cego z cmentarzem gimnazjum. Ha³dy z li¶ci pokrywaj± stoj±ce przy ogrodzeniu nagrobki dawnych mys³owiczan. Czy¿ to nie wstyd dla miasta? Czy¿ to nie wstyd dla jego mieszkañców?".

Kilka miesiêcy pó¼niej rozpoczê³y siê prace porz±dkowe, zainicjowane przez grupê mys³owickich spo³eczników, miêdzy innymi Bogus³awa Polaka, Ireneusza Skwirowskiego, Dariusza Strzodê i Wies³awa Tomanka. Ich dzia³ania wsparli inni mieszkañcy miasta, znale¼li siê tak¿e sponsorzy i darczyñcy. Pomoc okazali m. in. wiceprezydenci miasta Mys³owice Jan Wajant i Grzegorz Brzoska oraz wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Bernard Pastuszka. W ci±gu kilku tygodni ciê¿kiej pracy z cmentarza wywieziono tony ¶mieci, wykarczowano ro¶linno¶æ i ustawiono ponad 40 przewróconych macew.

Cmentarz mo¿na zwiedzaæ od poniedzia³ku do niedzieli, za wyj±tkiem sobót i ¶wi±t ¿ydowskich, po uprzednim telefonicznym (509 736 417) ustaleniu terminu.


tekst: K. Bielawski
Bibliografia:
K. Domañski, Cmentarze ¿ydowskie na terenie
konurbacji Górno¶l±skiego Okrêgu Przemys³owego

Polecamy odwiedzenie stron:
Wirtualny Sztetl
Nasze Mys³owice

Stan cmentarza w 2006 r. (foto: Maciej ¦mieszny)
Mys³owice - brama cmentarza ¿ydowskiego Mys³owice - macewa Mys³owice - kirkut Macewa w Mys³owicach
Macewa w¶ród ¶mieci
Stan cmentarza w 2014 r. (foto: Ma³gorzata P³oszaj)
Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach
Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach Cmentarz ¿ydowski w Mys³owicach
Poszukujemy wszelkich informacji o ¯ydach z Mys³owic i ich nekropolii.
Czekamy te¿ na relacje osób, które pamiêtaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas