Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MOKOBODY

Mokobody to miejscowość gminna, niegdysiejsze miasteczko, położona dziesięć kilometrów na północny zachód od Siedlec. Żydzi osiedlili się tu zapewne w pierwszej połowie XIX wieku. Wiadomo, że w 1861 roku żyło tu 394 wyznawców judaizmu, ich liczba w 1884 roku wynosiła 486 osób, co stanowiło 32,7% wszystkich mieszkańców. Na przełomie XIX i XX wieku część Żydów opuściła Mokobody i wyemigrowała do innych miasta oraz do Ameryki. Na spadek liczebności mokobodzkich Żydów wpłynęła też I wojna światowa. Spis powszechny z 1921 roku odnotował w Mokobodach już tylko 290 osób pochodzenia żydowskiego. W październiku 1942 roku żydowscy mieszkańcy Mokobodów zostali deportowani do obozu zagłady w Treblince.

Cmentarz żydowski w Mokobodach znajduje się przy ul. Stodolnej, na południowych obrzeżach miasta. Na powierzchni ok. 0,5 ha nie zachowały się żadne ślady nagrobków. Miejsce, które wyglądem przypomina pastwisko, służy dzieciom do gry w piłkę nożną. Do niedawna piaszczyste wzgórze cmentarza podkopywano, a pozyskiwany stąd piasek służył do celów budowlanych.

przez lata cmentarz służył jako źródło piachu

Przed wojną cmentarz okalał drewniany płot z zadaszoną bramą. W czasie okupacji, rozbity materiał kamienny z nagrobków Niemcy wykorzystali do utwardzania nawierzchni dróg. Teren porastały wysokie sosny. Wycięto je, gdy okazało się, że nad cmentarzem nikt nie sprawuje pieczy.

GPS - N 52° 15'51.4'' E 022° 07' 04.1''

tekst: Rafał Zubkowicz, K. Bielawski
zdjęcie: Rafał Zubkowicz
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas