9 października 1964 r. Minister Gospodarki Komunalnej podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza.
W 1965 r. z inicjatywy mińskich Żydów mieszkających we Francji i Izraelu w zachodniej części cmentarza wzniesiono pomnik nawiązujący kształtem do kielicha ofiarnego, z granitowymi tablicami z napisami w językach hebrajskim i polskim: "Pomnik ten poświęcony jest pamięci ludności żydowskiej Mińska Mazowieckiego i okolic w liczbie 5500 mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w latach 1939-1945 przez ludobójców hitlerowskich. Cześć ich pamięci". Na cokole pomnika wyryto napis: "Pomnik ufundowany przez ziomków z Francji, Polski i innych krajów. Proj. arch. Z. Kupniewski". Teren uporządkowano, ogrodzono siatką metalową na żelaznych słupkach z żelazną bramą. Wzdłuż ogrodzenia posadzono topole i żywopłot. Według Księgi Pamięci Mińska Mazowieckiego, odsłonięcie pomnika odbyło się 21 sierpnia 1967 r., w 25 rocznicę eksterminacji społeczności żydowskiej Mińska Maz.
W 1978 r. władze Mińska Maz w związku z planami zapewnienia dojazdu "do nowo wzniesionego osiedla domków jednorodzinnych, których budowa nie jest jeszcze zakończona ze względu na brak drogi", zajęły część fragment cmentarza o powierzchni 459 m kw. pod ulicę 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". Jej budowę przewidziano w planie zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego w 1974 r. Rozebranie ogrodzenia przyczyniło się do nasilenia dewastacji. Jeszcze w 1982 r. Naczelnik Miasta Zygmunt Dębowski informował o potrzebie zdobycia siatki metalowej o długości 80 m.
6 sierpnia 1982 r. Urząd Wojewódzki w Siedlcach wezwał władze Mińska Maz. do uporządkowania cmentarza. Do połowy września naprawiono bramę, zlikwidowano ślady palonych ognisk, wykoszono chwasty, przycięto drzewa i krzewy. W 1983 r. przeprowadzono remont pomnika ofiar Zagłady, wykonano ogrodzenie z siatki, usunięto śmieci i krzewy. Około 1986 r. nieznani sprawcy rozbili płyty na pomniku ku czci ofiar Zagłady.
W 1989 r. na zlecenie Urzędu Miejskiego Eleonora Bergman, Jan Jagielski, Elżbieta Zawistowska i Zbigniew Zawistowski sporządzili opracowanie Opis i inwentaryzacja fotograficzna ważniejszych nagrobków cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim.
W 2007 r. dzięki staraniom osób związanych z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie wykonano spis danych osobowych z 675 nagrobków.
W 2016 r. podczas prac prowadzonych przez Polską Grupę Energetyczną doszło do rozkopania grobów na skraju cmentarzu.
W latach 2016-2017 Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie przy wsparciu ESJF - European Jewish Cemeteries Initiative wykonała nowe ogrodzenie cmentarza.
Obecnie w obrębie cmentarza zachowało się około 500 nagrobków, z których najstarszy datowany jest na 1878 r., oraz pomnik ku czci ofiar Zagłady. W pobliżu pomnika znajduje się grób cadyka Jakowa z Mińska Maz. syna Szymona z Zawichostu, zm. 2 marca 1902 r. W dalszej części cmentarza zachowała się także macewa jego matki, zmarłej w 1883 r. Dwory Miriam córki Szloma Chaima z Kiejdan, potomkini Mordechaja z Lachowicz, Aszera ze Stolina, Aharona z Karlina, Szlomo z Karlina i Chachama Cwi z Amsterdamu. Spis macew jest dostępny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich: https://cemetery.jewish.org.pl/list/c_14.
Według relacji okolicznych mieszkańców, w południowo-wschodniej części cmentarza znajdują się dwa nieoznakowane groby masowe z czasów wojny, widoczne jako rozległe zagłębienia powierzchni.
W ostatnich latach na cmentarzu prowadzone były doraźne prace porządkowe, wykonywane m.in. przez Justynę Jękalską i jej wolontariuszy oraz członków Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Mińsku Mazowieckim.
Właścicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych.
Warto wiedzieć, że na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51 w kwaterze 57 znajduje się ohel Altera Izraela Szimona syna Jakowa Perłowa (1874-1932), cadyka z Mińska Mazowieckiego i Warszawy. Kliknij tu by zobaczyć zdjęcie jego ohelu.
tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Źródło:
Archiwum Państwowe w Siedlcach, Urząd Wojewódzki w Siedlcach, sygn. 1403/1330, Cmentarz żydowski
w Mińsku Mazowieckim.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, Relacje. Zeznania ocalałych, sygn. 301/4059, Relacja Fajgi Lewin.
Bergman E., Jagielski J., Zawistowska E., Zawistowski Z., Opis i inwentaryzacja fotograficzna ważniejszych nagrobków cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim, [kps] Warszawa 1999.
"Biuletyn Żydowskiej Agencji Prasowej" z 26.04.1945.
Dean M., Fishman S., Mińsk Mazowiecki, [w:] Encyclopedia of Camps and Ghettos 1933-1945, t. 2, cz. A: Ghettos in German-Occupied Eastern Europe, red. M. Dean, Bloomington 2012.
Gontarek A., Żydzi Mińska Mazowieckiego w latach 1918-1919, Lublin 2015.
Kosior K., Mińsk Mazowiecki, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.