Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MAJDAN KRÓLEWSKI    

Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim jest położony w południowo-wschodniej części miejscowości, na zalesionym terenie, oddalonym około 900 m od Rynku i około 300 m na wschód od ul. Komorowskiej. Cmentarz zajmuje działkę na planie zbliżonym do prostokąta, o przybliżonych wymiarach 33 x 113 m.

Data założenia cmentarza nie jest znana, powstał przypuszczalnie pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie podczas drugiej wojny światowej rozpoczął się proces dewastacji cmentarza. Według informacji udzielonej przez jednego z mieszkańców, część macew użyto do prac budowlanych. W 1951 r. władze powiatowe w sprawozdaniu dla Ministerstwa Kultury i Sztuki podały: "Zniszczono zupełnie cmentarze w Kolbuszowej, Majdanie". W Archiwum Akt Nowych nieodnaleziono zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej o zamknięciu cmentarza.

Granice cmentarza są czytelne dzięki zachowanym fragmentom betonowego muru oraz jego filarom. W zachodniej części znajduje się sześć piaskowcowych stel i ich destruktów - nagrobków m.in. Frejdy córki Fajlwa Kopela, zm. 11 kwietnia 1883 r.; Dawida syna Jaakowa Kopela, zm. 2 października 1912 r.; Cwiego syna Szmuela, zm. 22 marca 1913 r. oraz kobiety, [...] córki Jehudy. Teren porasta lat liściasty. Brak współczesnych form upamiętnienia.

Właścicielem działki jest Skarb Państwa. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.

Dojście do cmentarza jest możliwe drogą odchodzącą na wschód za posesją przy ul. Komorowskiej 2 lub od strony oczyszczalni ścieków.


tekst: Krzysztof Bielawski

foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński foto: Tomasz Zieliński
Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim około 1995 r.
Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim
foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj foto: Janusz Kostuj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas