Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LUCENA (Hiszpania)

Cmentarz żydowski w Lucenie jest położony w południowej części miasta, przy Calle de Calzada, na zboczu wzgórza Cerro Hacho. Jego powstanie datowane jest na X lub XI wiek.

Cmentarz został odkryty podczas prac przy budowie obwodnicy miasta w 2006 r. W kolejnych latach przeprowadzono prace archeologiczne. Na obszarze o powierzchni 1.458 m kw. zidentyfikowano 346 nisz grobowych, wykutych w skalnym podłożu, w których ujawniono szczątki ludzkie oraz nagrobki. Na podstawie datowania węglem ustalono, że najstarsze groby mogą pochodzić z około 1050 roku.

Prace na cmentarzu oprotestowały organizacje żydowskie. W 2011 r. członkowie Chewra Kadisza z Madrytu dokonali ponownego pochówku szczątków ekshumowanych przez archeologów.

Część cmentarza została ogrodzona. W ramach przystosowania zabytku do zwiedzania, jamy grobowe zostały wyeksponowane, zbudowano drewniane pomosty umożliwiające poruszanie się ponad grobami oraz ustawiono tablice z informacjami o historii Żydów w Lucenie i ich cmentarzu. Zwiedzanie cmentarza jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu przez stronę www.tuhistoria.org.

Na ekspozycji w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Lucenie znajduje się przeniesiona z cmentarza macewa mężczyzny o imieniu Laktosus oraz kopia macewy rabina Amikosa, odnalezionej w 1958 r. podczas robót w budynku przy Calle Santiago 2. Nagrobki nie zawierają dat zgonu, przypuszczalnie pochodzą z IX, X lub XI wieku.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Źródło:
D. Botella Ortega, J. Casanovas Miró, El cementerio Judío de Lucena (Córdoba) [online] http://www.meahhebreo.com/index.php/meahhebreo/article/viewFile/65/57 [dostęp: 12.03.2020].

Cmentarz żydowski w Lucenie Cmentarz żydowski w Lucenie Cmentarz żydowski w Lucenie Cmentarz żydowski w Lucenie
Cmentarz żydowski w Lucenie Cmentarz żydowski w Lucenie Macewa Laktosusa w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Lucenie Kopia macewy Amikosa z około X wieku w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Lucenie
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas