Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LIMANOWA

Cmentarz żydowski w Limanowej jest oddalony około 650 m na północny wschód od Rynku, znajduje się na zboczu wzniesienia, pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Rejtana i Kolejową, zajmuje działkę na planie wydłużonego prostokąta.

Data założenia cmentarza nie jest znana, przypuszczalnie powstał nie wcześniej niż w połowie XIX wieku. Wiadomo, że przed 1939 r. teren był otoczony betonowym murem.

W latach drugiej wojny światowej na cmentarzu Niemcy rozstrzeliwali Żydów. Ofiary grzebano w miejscu kaźni. W tym czasie rozpoczął się proces destrukcji cmentarza.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. W wyniku zniszczeń do dziś w jego obrębie znajduje się około 30 nagrobków w różnym stanie zachowania. W latach 70. i 90. teren ogrodzono, przeprowadzono prace porządkowe, wzniesiono dwa pomniki ku czci ofiar Zagłady z napisami o treści: "Dla wiecznej pamięci ludności żydowskiej i ofiar hitlerowskich zbrodni podczas lat wojennych 1939-1945 w gminach Limanowa, Tymbark, Dobra, Słopnice, Pisarzowa, Skrzydlna. Pomnik postawiony przez Leiba Gatterera z Dobrej"; "Na wieczną pamięć dla moich kochanych: Rachel Aftergut - mamusia, Chaim Aftergut - dziadek, Rudel Aftergut - babcia, Menachem Schweid - wujek, Raizel Schweid - ciotka. Spoczywają między ofiarami z rąk morderców hitlerowskich. Pomnik postawiony przez Leiba Gatterera".

Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego, posiada wpis w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Doraźne prace porządkowe na cmentarzu wykonuje Urząd Miasta Limanowa. Wejście jest możliwe przez niezamkniętą furtkę. Klucz do bramy przechowują pracownicy UM Limanowa.

tekst: K. Bielawski

Cmentarz żydowski w Limanowej Limanowa - macewa na cmentarzu żydowskim Cmentarz żydowski w Limanowej Limanowa - pomnik ofiar Zagłady cmentarz żydowski w Limanowej - grób
foto: Małgorzata Płoszaj
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas