Cmentarz żydowski w Lidzbarku znajduje się w południowej części miasta, u zbiegu ul. Kraziewicza i ul. Zieluńskiej. Zajmuje działkę na planie zbliżonym do prostokąta o powierzchni około 0,46 - 0,61 ha.
Cmentarz został założony około 1828 r. Znajdował się przy nim dom przedpogrzebowy, w dokumentach archiwalnych nazywany "kostnicą". Od 1932 r. cmentarz stanowił własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Brodnicy. W 1939 r. jego wartość wyceniono na 5000 zł.
Prawdopodobnie podczas drugiej wojny światowej rozpoczął się proces dewastacji cmentarza, który kontynuowano w kolejnych dekadach. Zniszczeniu uległo ogrodzenie, dom przedpogrzebowy oraz większość nagrobków. Przez cmentarz przeprowadzono naziemny rurociąg ciepłowniczy.
16 października 1961 r. Minister Gospodarki Komunalnej w następstwie uchwały PMRN w Lidzbarku podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza o powierzchni 6100 m kw.
W wyniku postępowania restytucyjnego 7 października 2013 r. właścicielem cmentarza o powierzchni 4160 m kw. został Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który 9 grudnia 2013 r. przekazał go Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W obrębie cmentarza znajduje się kilkadziesiąt obmurowań zniszczonych nagrobków. Teren porasta niepielęgnowana roślinność trawiasta, drzewa liściaste i ich samosiejki. Skrajne części cmentarza są wykorzystywane jako miejsca do parkowania.
Cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego, jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Tekst: Krzysztof Bielawski
Zdjęcia: Sławomir Topolewski
Kliknij tu, by obejrzeć film video z tego cmentarza