Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LATOWICZ
Dział poświęcony cmentarzowi w Latowiczu
powstał dzięki wsparciu udzielonemu przez
San Francisco Bay Area Jewish Genealogical Society

Cmentarz żydowski w Latowiczu - potocznie nazywany przez miejscową ludność polską "kierkutem" - powstał prawdopodobnie w XIX w., na działce położonej około 3 km na południowy wschód od miejscowości, około 400 m na południe od drogi do Strachomina. Jego lokalizację zaznaczono na wydanej w 1937 r. mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego.

Obiekt uległ dewastacji w okresie drugiej wojny światowej i w latach późniejszych. Jak wynika z rozmów z mieszkańcami, nagrobki wykorzystano jako budulec oraz materiał na tarcze szlifierskie.

15 grudnia 1962 r. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Latowiczu przyjęło uchwałę o zamknięciu cmentarza do celów grzebalnych. Decyzję zatwierdził Minister Gospodarki Komunalnej zarządzeniem z 15 października 1965 r. W załączonej dokumentacji podano: "Cmentarz żydowski we wsi Rozstanka o powierzchni 2514 m2 nieczynny od 1943 r. zdewastowany przez okupanta, zarośnięty chwastami i pozostaje bez opieki".

Obecnie cmentarz znajduje się na skraju kompleksu leśnego. Podczas wizytacji w maju 2014 r. na cmentarzu nie odnaleziono żadnych nagrobków. Działka jest porośniętą dziką roślinnością - utrudniającą dostęp do niektórych sektorów - i częściowo zaśmiecona. Granice cmentarza są czytelne dzięki zachowanemu wałowi ziemnemu, z wejściem od strony wschodniej.

Pożadane jest przeprowadzenie prac porządkowych, wykarczowanie roślinności, odpowiednie oznakowanie cmentarza oraz podjęcie starań na rzecz odzyskania zabranych nagrobków.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Źródło:
Archiwum Akt Nowych, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/55, Decyzje o zamknięciu cmentarzy
i przeznaczeniu ich na inny cel w województwie warszawskim.


Latowicz - cmentarz żydowski Latowicz - cmentarz żydowski Latowicz - cmentarz żydowski Latowicz - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas