Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KRASKÓW

Cmentarz żydowski w Kraskowie powstał w drugiej połowie XVIII wieku. W 1765 roku kraskowscy Żydzi nabyli parcelę z przeznaczeniem na cmentarz, zobowiązując się jednocześnie do uiszczania za każdy pochówek opłaty w wysokości 1 talara oraz przekazywania corocznie dla zarządcy miejscowych dóbr i proboszcza parafii w Kuniowie "sześciu sztuk porządnych chusteczek do nosa". Nekropolia była wykorzystywana przez Żydów z Kraskowa, Wołczyna, Byczyny i Kluczborka. W 1847 r. Krasków został oficjalnie przyłączony do gminy żydowskiej w Kluczborka, która to tym samym przejęła kraskowski cmentarz. W 1890 roku wybudowano dom pogrzebowy, a teren nekropolii ogrodzono. Przypuszczalnie pod koniec lat dwudziestych XX wieku cmentarz został oficjalnie zamknięty.

Nekropolia położona jest wśród pól. Dziś wśród zarośli można odnależć kilkadziesiąt nagrobków, na których zwracają uwagę uskrzydlone klepsydry. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1811 roku. Przetrwała ceglana konstrukcja bramy, widoczne są także resztki cmentarnego muru.

Jadąc od strony Opola, należy na rogatkach Kluczborka przy torach kolejowych skręcić w lewo, w kierunku Kraskowa . Przy wjeździe do wsi jest widoczny mały drogowskaz dla rowerzystów, wskazujący kierunek drogi do cmentarza. Do nekropolii wiedzie polna droga.

Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na terenie tej nekropolii


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Bibliografia: M. Wodziński "Hebrajskie inskrypcje na Śląsku XIII-XVIII wieku"

Cmentarz żydowski w Kraskowie Brama cmentarna resztku muru cmentarnego
Krasków - macewy cmentarz żydowski w Kraskowie fragment nagrobka
Krasków - nagrobek Krasków - cmentarz żydowski zniszczony nagrobek
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas