Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KORYCIN

Cmentarz żydowski w Korycinie jest oddalony około 1,1 km na południowy zachód od Rynku, około 300 m na wschód od drogi wojewódzkiej nr 671, znajduje się na terenie płaskim, w otoczeniu pól uprawnych i zajmuje działkę na planie prostokąta, o powierzchni około 0,9 ha. Data założenia cmentarza nie jest znana.

Podczas drugiej wojny światowej na polecenie niemieckich władz okupacyjnych część nagrobków wykorzystano do utwardzania dróg. Proces dewastacji był kontynuowany w kolejnych dekadach. Okoliczni mieszkańcy używali nagrobki między innymi jako materiał do wyrobu tarcz szlifierskich. W Karcie cmentarza z 1983 r. w rubryce "Uwagi użytkownika" wpisano: "Przeprowadzenie prac renowacyjnych niecelowe, ze względów ekonomicznych postuluje się wykorzystać teren jako pastwisko dla bydła". W 2016 r. ESJF European Jewish Cemeteries Initiative zbudowała ogrodzenie cmentarza.

W wyniku zniszczeń w obrębie cmentarza znajdują się pojedyncze nagrobki w różnym stanie zachowania, w większości w formie stel wykonanych z granitowych głazów narzutowych. Teren porasta niepielęgnowana roślinność - krzewy i drzewa liściaste, w porze wegetacji znacznie utrudniające dostęp. Cmentarz jest ogrodzony murem z betonowych elementów prefabrykowanych. Brak współczesnych form upamiętnienia.

Właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Urząd do Spraw Wyznań, sygn. 131/519, Wyznanie mojżeszowe. Cmentarze w Polsce. Informacja.
Kotyńska J., Karta cmentarza nr 13883, [bmw] 1983.
Kułak A., Ryżewski G., Korycin, [w:] Województwo podlaskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Wiśniewski T., Bóżnice Białostocczyzny. Żydzi w Europie Wschodniej do roku 1939, Białystok 1992.

Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski
foto: Adam Karabowicz foto: Adam Karabowicz foto: Adam Karabowicz foto: Adam Karabowicz
Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski Korycin - cmentarz żydowski
foto: Adam Karabowicz foto: Adam Karabowicz foto: Adam Kiermut foto: Adam Kiermut
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas