Cmentarz żydowski w Komorzu znajduje się pomiędzy drogą Komorze-Rogusko a Wartą. Jest to miejsce pochówku członków gminy żydowskiej w Nowym Mieście nad Wartą.
Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji, w jego miejscu urządzono wyrobisko żwiru. Pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Komorza w liście do naszej redakcji napisał: "Gdy byłem w podstawówce, chodziliśmy tam na wycieczkę w Dniu Dziecka, a później zjeżdżać na nartach. W latach 70-tych, gdy budowano nowy most przez Wartę, wożono stamtąd piasek na nasyp pod szosę od mostu do obecnej stacji CPN. W zwałach piasku wysypywanego na nasypie trafiały się kości, czaszki. Ogromna część kirkutu została bezpowrotnie zniszczona. Pozostały tylko resztki fundamentu domu stróża kirkutu. Na zniszczonej części posadzono sosny".
W Muzeum Okręgowym w Jarocinie znajduje się macewa znaleziona w Komorzu przez byłego dyrektora Eugeniusza Czarnego. Nagrobek upamiętnia Fajgele córkę Icchaka ha-Kohena zmarłą w dniu 20 miesiąca kislew 5609 r. (15.12.1848 r.).
tekst: Krzysztof Bielawski
zdjęcia:
Mieczysław Rzepka
zdjęcie macewy z Muzeum w Jarocinie: Ewa Hejduk