Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu Niemcy dokonywali egzekucji, m.in. w styczniu 1943 r. żandarmi z posterunku w Nowej Wsi rozstrzelali ośmioosobową rodzinę (rodziców i sześcioro dzieci), w grudniu 1943 r. - pięć osób.
Przypuszczalnie ostatnie pochówki odbyły się wiosną 1945 r., w następstwie zamordowania w Kołbieli dwóch osób o nazwisku Granatowy. Według Biuletynu Żydowskiej Agencji Prasowej, zabójstwa dokonali "bandyci z piątej kolumny".
Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Jak wynika z korespondencji z mieszkańcami wsi, cmentarz był "duży", przetrwał wojnę i został zniszczony przede wszystkim dopiero po 1945 r.: "Latem 1944 roku cmentarz był wykorzystany jako przyczółek obronny przez wojsko, najprawdopodobniej radzieckie. Śladem tych walk są wciąż widoczne okopy. Z pewnością już wtedy rozpoczął się proces jego niszczenia. Powszechnie wiadomo, że macewy z cmentarza zostały skradzione przez niektórych mieszkańców Kołbieli z przeznaczeniem na cele budowlane, część nagrobków użyto do odbudowy mostków nad kanałami melioracyjnymi - jeszcze dziś bez trudu można je odnaleźć".
W wyniku zniszczeń do dziś na terenie cmentarza zachowała się tylko jedna cała stela, dwie uszkodzone stele oraz około 20 fragmentów rozbitych nagrobków. Dane osobowe zmarłych czytelne są na dwóch macewach: Icchaka syna Awrahama Dawida ha-Lewi, zm. 22 lipca 1938 oraz Mosze syna Gerszona ha-Lewi Sztejmana.
Jedną z macew z Kołbieli zabezpieczono w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma.
Pożądane byłoby: oznaczenie granic cmentarza, jego upamiętnienie, podjęcie działań na rzecz odzyskania wywiezionych nagrobków, wpisanie cmentarza do rejestru zabytków nieruchomych.
tekst: K. Bielawski
Źródło:
AGAD, Centralne Władze Wyznaniowe Królestwa Polskiego, sygn. 190/1776, Akta tyczące się gminy starozakonnych w Kołbieli w guberni warszawskiej.
Bergman E., Karta cmentarza nr 2188, Warszawa 2018.
Biuletyn Żydowskiej Agencji Prasowej z 10.05.1945.
Dymek A., Kołbiel, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Kołacz G., Kołbiel, [w:] Encyclopedia of Camps and Ghettos 1933-1945, t. 2, cz. A: Ghettos in German-Occupied Eastern Europe, red. M. Dean, Bloomington 2012.
Miasto bez rabina nie może istnieć: rabini, podrabini i kandydaci na rabinów Guberni Warszawskiej
w latach 1888-1912, red. Z. Borzymińska, M, Rzepecka-Aleksiejuk, R. Żebrowski, J. Lewińska, Warszawa 2012.