Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
JAŁÓWKA    

Gmina żydowska w Jałówce posiadała dwa miejsce pochówku. Najstarszy cmentarz powstał przy synagodze przy ul. Szerokiej. W wyniku dewastacji jego naziemne ślady uległy zatarciu.

Drugi cmentarz - założony prawdopodobnie w XIX w. - znajduje się około 1,2 km od centrum wsi, w rozwidleniu dróg do Kondratek i Dublan (współrzędne 53.0121917 23.903769). Obiekt uległ daleko posuniętej destrukcji. W jego obrębie znajduje się kilkanaście nagrobków w różnym stanie zachowania: stele z polnych kamieni granitowych, stela z piaskowca, dwa nagrobki tumbowe, nagrobek w formie pnia drzewa (nagrobek Szmuela Arie Satyra, syna Jakowa Mordechaja i Ester, zmarłego w 1910 r.), ruina ohelu lub obudowy tablicy inskrypcyjnej. Najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia Jehudę Lejba syna Dawida, zmarłego w 1888 roku. Granice obszaru grzebalnego są częściowe czytelne dzięki fragmentom ziemnego obwałowania. Teren porasta las.

Spis zachowanych macew jest dostępny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich: https://cemetery.jewish.org.pl/list/c_79 .

tekst: Krzysztof Bielawski
zdjęcia: Rafał Zubkowicz
Źródło: Wiśniewski T., Bóżnice Białostocczyzny. Żydzi w Europie Wschodniej
do roku 1939
, Białystok 1992.

Jałówka - nagrobek Szmuela Arie Satyra, syna Jakowa Mordechaja i Ester, zmarłego w 1910 roku Jałówka - fragmenty nagrobków Macewa na cmentarzu żydowskim w Jałówce
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas