W 1984 r. wizytator z oddziału Państwowej Służby Ochrony Zabytków stan cmentarza scharakteryzował następująco: "Stan bardzo zły, zaniedbany. Nagrobki porośnięte trawą, krzakami, częściowo zasypane śmieciami. Płyty porozbijane, poprzewracane. Przy magazynie wysypisko śmieci. Nagrobki są rozkradane".
W 1981 r. władze miasta planowały likwidację cmentarza i wydzielenie "specjalnego miejsca, na którym pozostawiony zostanie obelisk z pozostałych płyt nagrobkowych. Miejsce to zostanie ogrodzone parkanem z elementów żelaznych, a w widocznym miejscu umieszczona zostanie tablica pamiątkowa". Jednym z argumentów za zniszczeniem cmentarza było zagrożenie pożarowe dla pobliskich magazynów materiałów łatwopalnych. Pozostały teren miał być przekazany pod budowę obiektów GS "Samopomoc Chłopska".
Prawdopodobnie w wyniku protestów Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego w Polsce nie doszło do pełnej realizacji powyższego planu. W 1986 r. Rejonowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa "Samopomoc Chłopska" opracowała projekt, którt zakładał restaurację 259 zachowanych nagrobków, przeniesienie bramy cmentarnej i pielęgnację roślinnności. W 1988 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Cmentarza, który fragment cmentarza ogrodził murem i od strony wschodniej zbudował bramę nawiązującą formą do oryginalnej bramy cmentarza.
W 2002 r. na terenie jednej z posesji przy ul. 3 Maja odnaleziono kilkadziesiąt macew, wykorzystanych podczas wojny do utwardzenia podwórka kamienicy, zajętej wowczas przez żołnierzy Wehrmachtu. Z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grodzisku Mazowieckim, płyty nagrobne wydobyto i przewieziono na cmentarz.
Od 2009 r. cmentarzem opiekuje się grupa lokalnych społeczników, m.in. Robert Augustyniak i Łukasz Nowacki. Z ich inicjatywy w 2009 r. na cmentarz przewieziono macewy, użyte jako utwardzenia podwórza gmachu dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Traugutta. Cmentarz jest okresowo porządkowany.
W 2013 r., dzięki staraniom autora niniejszego tekstu oraz Roberta Augustyniaka, na bramie umieszczono tablicę upamiętniającą Izaaka Bąka - żołnierza Wojska Polskiego, poległego w 1939 r. i pochowanego na tym cmentarzu.
Sponsorem tablicy był Herman Storick z Larchmont.
W 2017 r., z inicjatywy tego samego zespołu, obok zamocowano tablicę z napisem: "Na tym cmentarzu został pochowany Raw Elimelech Szapira syn Chaima Meira Jechiela z Mogielnicy, cadyk w Grodzisku Mazowieckim, autor ksiąg Imrej Elimelech i Diwrej Elimelech. Odszedł 1 nisan 5652 r. (29 marca 1892 r.). Niech dusza jego związana będzie w wieniec życia wiecznego".
W 2014 r. w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Grodziska Maz., pozbawiony nagrobków teren cmentarza przeznaczono pod "zabudowę mieszkaniową wielorodzinną". Plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał również zabezpieczenia przedwojennej bramy cmentarnej. Po protestach społeczników projekt zagospodarowania zmieniono.
W 2016 r. władze Grodziska Maz. doprowadziły do likwidacji punktu skupu złomu i wydzierżawiły teren od właściciela. W kolejnych miesiącach rozebrały jego ogrodzenie i część zabudowań. Plany wykupienia przez miasto działki cmentarnej jak dotąd nie zostały zrealizowane, ze względu na spór sądowy toczący się między spółką będącym obecnym użytkownikiem a Gminną Spółdzielnią
.W 2018 r. władze miasta zleciły ułożenie kamiennych głazów na granicy cmentarza, tym samym ograniczając nielegalne parkowanie na grobach. Klucz do bramy cmentarnej jest przechowywany w Ośrodku Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Częściowy spis zachowanych macew jest dostępny na stronie https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/g/412-grodzisk-mazowiecki/115-pamiec-w-kamieniu/13680-cmentarz-zydowski-w-grodzisku-mazowieckim-ul-zydowska tekst & zdjęcia: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Urząd do Spraw Wyznań, sygn. 24/560, Przekazanie działki Grodzisk [Mazowiecki].
AP w Grodzisku Mazowiecki, Akta miasta Grodziska Mazowieckiego, sygn. 363, Cmentarze.
Bergman E., Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim. Studium historyczno-konserwatorskie wykonane na zlecenie Stołecznej Pracowni Dokumentacji Dóbr Kultury, mps w archiwum Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie, Warszawa 1990.
Bojanek M., Kościół i parafia w Grodzisku. Monografia historyczna na podstawie kronik parafialnych, Warszawa 1917.
Laskowska-Adamowicz M., Grodzisk Mazowiecki, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945: województwo stołeczne warszawskie, Warszawa 1988. |