Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
GOWARCZÓW

Cmentarz żydowski w Gowarczowie jest oddalony około 900 m na południowy wschód od centrum miejscowości, około 140 m na południe od ul. Wyzwolenia. Brak informacji o dacie założenia, cmentarz istniał prawdopodobnie już w pierwszej połowie XVII wieku.

W latach pierwszej wojny światowej podczas epidemii cholery Polacy wykopali z cmentarza żydowskiego zwłoki i dla powstrzymania zarazy pogrzebali je na rozdrożu. Po zabraniu szczątków przez rodzinę i ponownym pochowaniu ich na cmentarzu żydowskim, w Gowarczowie doszło do antysemickich zamieszek, w trakcie których splądrowano domy i sklepy, a dwóch lub trzech Żydów zostało zabitych.

W latach 30. XX w. cmentarz był ogrodzony "murem w stanie dobrym".

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji, po 1945 r. był wykorzystywany jako pastwisko. Wszystkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu, jego granice są nieczytelne. Brak współczesnych form upamiętnienia. Cmentarz jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego.

Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Pedrycz W., Rek J., Gowarczów, [w:] Województwo świętokrzyskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Penkalla A., Karta cmentarza nr 14185, [bmw] 1985.
Penkalla A., Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992.
Pinkas ha-Kehilot Polin, red. D. Dombrowska, A. Wein, Jerusalem 1976.
Urbański K., Almanach gmin żydowskich województwa kieleckiego w latach 1918-1939, Kielce 2007.

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas