Cmentarz żydowski w Elblągu znajduje się w zachodniej części miasta, przy skrzyżowaniu ulic Browarnej i Brzeskiej. Cmentarz został założony w latach 1811-1813. Na początku XX w. zajmował działkę o powierzchni 0,76 ha, na jego terenie znajdował się dom przedpogrzebowy.
Brak potwierdzonych o ewentualnych zniszczeniach cmentarza po dojściu nazistów do władzy. Po 1945 r. obiekt ulegał stopniowej dewastacji. 8 kwietnia 1961 roku Minister Gospodarki Komunalnej - w następstwie uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu z 23 września 1957 roku - podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza. Teren przekształcono na park miejski. Część nagrobków wykorzystano do utwardzenia placu przy siedzibie firmy Hydroster.
W 2011 r. na cmentarzu umieszczono poziomą, metalową tablicę na betonowym cokole z napisami w językach hebrajskim i polskim: "Pamięci Żydów Elbląga. Dawny cmentarz 1812-1945".
Właścicielem cmentarza jest Kuria Diecezjalna w Elblągu. Obiekt jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
AAN, Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, sygn. 9/28, Decyzje o zamknięciu cmentarzy
i przeznaczeniu ich na inny cel w województwie gdańskim.
Liszewska M., Piotrowska J., Elbląg, [w:] Województwo warmińsko-mazurskie. Cmentarze żydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Szczepański S., Żydowskie domy modlitwy oraz cmentarze na Warmii i Mazurach - stan obecny (na tle dziejów Żydów w Prusach Wschodnich i Zachodnich) [online] https://rocznikziemzachodnich.pl/rzz/article/view/165/107
[dostęp: 20.03.2023].