Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
DZIA£OSZYCE

Cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach jest oddalony oko³o 250 m na po³udniowy wschód od Rynku, znajduje siê na wzniesieniu przy ul. Skalbmierskiej. Cmentarz powsta³ na mocy przywileju nadanego dzia³oszyckim ¯ydom w 1707 r. przez w³a¶ciciela miasta Jana Szczêsnego Stradomskiego.

Na pocz±tku XX w. cmentarz by³ ogrodzony murem, przy wej¶ciu znajdowa³y siê dom przedpogrzebowy i dom grabarza. W 1930 r. warto¶æ domu przedpogrzebowego oszacowano na 8000 z³, cmen­tarza wraz murem - na 12.000 z³.

W pierwszych dniach wrze¶nia 1942 r. na cmentarzu (wed³ug innych ¼róde³ w pobli¿u cmentarza) Niemcy rozstrzelali oko³o 1500-1600 ¯ydów, w wiêkszo¶ci osób starszych. Zw³oki pogrzebano na cmentarzu w masowych grobach. Prawdopodobnie w tym czasie rozpoczê³a siê dewastacja obiektu. Zniszczeniu uleg³y wszystkie nagrobki, rozebrano ogrodzenie i zabudowania. W latach PRL teren zadrzewiono. W 1989 r. ¯ydzi pochodz±cy z Dzia³oszyc doprowadzili do ods³oniêcia pomnika na zbiorowej mogile ofiar Zag³ady.

W przygotowanym przez Urz±d Wojewódzki w Kielcach w 1991 r. zestawieniu cmentarzy ¿ydowskich, w przypadku Dzia³oszyc podano, ¿e cmentarz zajmuje dzia³kê nr 696 o powierzchni 4,179 ha, a w³adze nie posiadaj± decyzji o jego zamkniêciu. W rubryce "Stan techniczny" wpisano: "Brak ¶ladów cmentarza oraz jakichkolwiek ¶ladów ogrodzenia czy nagrobków. [...] Staraniem UMiG wydzielono czê¶æ terenu w 1989 r. i postawiono pomnik pomordowanym mieszkañcom ¿ydom w 1942 r. przez okupanta, obok pomnika nagrobek Chil Dawid Salomon, Tauba Salomon ¦piewak postawiony przez rodzinê w 1989 roku".

W 2009 r. z inicjatywy Menachema Dauma na cmentarzu umieszczono oko³o 100 tabliczek z nazwiskami osób pochowanych na cmentarzu.

W³a¶cicielem cmentarza jest Skarb Pañstwa. Cmentarz jest wpisany do gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
Archiwum Pañstwowe w Kielcach, Urz±d Wojewódzki w Kielcach, sygn. 1080/1503, Cmentarze ¿ydowskie i synagogi.
Gliñska N., M³ynarski £., Dzia³oszyce, [w:] Województwo ¶wiêtokrzyskie. Cmentarze ¿ydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Penkalla A., Karta cmentarza nr 14196, [bmw] 1987.
Penkalla A., ¯ydowskie ¶lady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992.
Urbañski K., Almanach gmin ¿ydowskich województwa kieleckiego w latach 1918-1939, Kielce 2007.

Zdjêcia: Ma³gorzata P³oszaj

cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach
cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach
cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach cmentarz ¿ydowski w Dzia³oszycach
Dzia³oszyce - zbiorowa mogi³a Dzia³oszyce - zbiorowa mogi³a Dzia³oszyce - zbiorowa mogi³a Dzia³oszyce - zbiorowa mogi³a
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii,
wygl±dzie przed wojn± i po jej zakoñczeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajduj±cych siê poza cmentarzem. Korespondentom gwarantujemy dyskrecjê.
Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas