Brak szczegółowych danych o historii cmentarza. Data jego założenia jest nieznana. W lustracji Długosiodła z 1781 r. znajduje się informacja o braku w parafii cmentarza żydowskiego. Krótką wzmiankę o cmentarzu zamieścili Maria Bober-Pełzowska i Andrzej Pełzowski w opracowaniu Ginące piękno małych ojczyzn ([w:] Wychowanie Techniczne z plastyką w szkole, nr 1/2003, s. 20). Niewykluczone, że cmentarz powstał w XIX w., wraz z rozwojem liczebnym miejscowej społeczności żydowskiej.
Obiekt uległ potężnej dewastacji. Wszelkie naziemne ślady grobów i infrastruktury cmentarnej zostały zatarte. Niewykluczone, że granice obszaru grzebalnego wyznaczają widoczne odcinki ziemnego obwałowania. Teren jest porośnięty lasem iglastym.
We wrześniu 2010 r. przy drodze, w pobliżu cmentarza Gminne Centrum Informacji ustawiło tablicę z napisem w językach polskim, hebrajskim i angielskim o treści: "Cmentarz żydowski. W tym miejscu spoczywa około tysiąca Żydów, mieszkańców gminy Długosiodło, pochowanych w okresie od XVIII do XX wieku".
tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Bibliografia:
The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust , t. I, red. Spector S., Wigoder G., New York 2001.
Grzybowski M. M., Katolickie kaplice dworskie oraz miejsca kultu innowierców na Mazowszu
w drugiej połowie XVIII wieku: materiały źródłowe z wizytacji kościelnych, [w:] Studia Płockie, nr 4, Płock 1986.