Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOLIMÓW      

Cmentarz żydowski w Bolimowie znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, przy ul. Cmentarnej, około 600 m od rynku, 35 m na północ od cmentarza rzymsko-katolickiego. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną nr 463, w kształcie kwadratu, o powierzchni 3191 m kw.

W 1946 r. ocalali z Zagłady Żydzi pochodzący z Bolimowa dokonali ekshumacji zwłok 21 osób, zamordowanych przez Niemców w miejscu ukrywania się. Ich szczątki złożono we wspólnym grobie na cmentarzu żydowskim.

Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Do 2020 r. teren był porośnięty trawą i krzewami. Granice były częściowo czytelne dzięki reliktom ziemnego obwałowania.

W lipcu 2020 r. na cmentarzu rozpoczęły się prace porządkowe, zainicjowane przez Zbigniewa Skrońskiego ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Zróbmy To", w których uczestniczyło łącznie około 50 wolontariuszy. Teren został uporządkowany, wykarczowano dziką roślinność. W wyniku robót odsłonięto 59 nagrobków w różnym stanie zachowania. Ustawiony został znak wskazujący drogę do cmentarza.

Na cmentarzu rzymsko-katolickim w Bolimowie pochowani są Żydzi, którzy polegli we wrześniu 1939 r. walcząc w szeregach Wojska Polskiego: strz. Pinkus Pesersztajn i strz. Hersz Podemski. Fragment macewy znajduje się także na cmentarzu żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej, znajdującym się w Bolimowskiej Wsi.

tekst: K. Bielawski
Źródło:
AŻIH, Żydowski Instytut Historyczny, sygn. 310/1622, Archiwum ŻIH. Korespondencja.
Korespondencja ogólna za 1984 r.
Kliknij tu, by obejrzeć nagranie zarejestrowane na tym cmentarzu

Bolimów - cmentarz żydowski, stan z 2020 roku Bolimow - teren cmentarza żydowskiego Bolimów - nagrobek na cmentarzu żydowskim Bolimów - nagrobek na cmentarzu żydowskim
foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński
Bolimów - macewa Fejgi córki Mosze, zmarłej w dn. 9 listopada 1883 r. (9 cheszwan 5644 r.). Bolimów - nagrobek na cmentarzu żydowskim Bolimów - macewa Rywki Lei córki Szragi, zmarłej 23 października 1894 roku Bolimów - nagrobek na cmentarzu żydowskim
foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński foto: Zbigniew Skroński
Bolimow - teren cmentarza żydowskiego Błonie - macewa Fejgi córki Mosze, zmarłej w dn. 9 listopada 1883 r. (9 cheszwan 5644 r.). kamień nagrobny Fragment macewy na cmentarzu wojennym w Bolimowie
foto: Krzysztof Bielawski foto: Krzysztof Bielawski foto: Krzysztof Bielawski foto: Krzysztof Bielawski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, procesie dewastacji,
nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem. Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas