Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOBROWNIKI    

Cmentarz żydowski w Bobrownikach znajduje się na zachód od miejscowości, po prawej stronie ul. Dęblińskiej. Jego lokalizację zaznaczono na wydanej w 1937 r. mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Nekropolia powstała pod koniec XIX w. i służyła jako miejsce pochówku zmarłych z m. in. Bobrownik i Dęblina-Ireny. Podczas II wojny światowej teren cmentarza stał się miejscem egzekucji.

W wyniku dewastacji do dziś zachowały się jedynie nieliczne zniszczone nagrobki. W latach osiemdziesiątych XX w. na cmentarzu przeprowadzono prace restauracyjne i wystawiono pomnik z napisem: "Cmentarz żydowski w Bobrownikach, założony w drugiej połowie XVIII wieku. Uporządkowany w latach 1983-1984 sumptem Ignacego Bubisa z Niemiec Zachodnich dla uczczenia błogosławionej pamięci swojej tu leżącej matki Chany i staraniem Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego w Polsce. Daj Panie tu spoczywającym wieczny odpoczynek".

Cmentarz jest ogrodzony. Miejsca przechowywania klucza do bramy nie ustalono. Pożądane byłoby wykonanie inwentaryzacji nagrobków.

tekst: K. Bielawski
foto: Tomasz Kowalik - http://trobal.pulawy.pl
Polecamy odwiedzenie strony
www.sztetl.org.pl

Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki Cmentarz żydowski w Dęblinie Bobrownikach Jewish cemetery in Bobrowniki Judischer Friedhof Deblin Bobrowniki
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Dęblina, Bobrowników i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas