Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BET SZEARIM (Izrael)

Bet Szearim to starożytna miejscowość, oddalona około 15 km na południowy wschód od Hajfy. W II wieku, po wygnaniu Żydów z Jerozolimy, w Bet Szearim osiadł rabin Jehuda ha-Nasi, a miasto stało się siedzibą Sanhedrynu. W IV wieku Bet Szearim uległo zniszczeniu i nigdy nie zostało odbudowane.

Prace archeologiczne prowadzone od lat 30. XX wieku pozwoliły na odkrycie reliktów zabudowy Bet Szearim oraz katakumb i cmentarza powierzchniowego. Po śmierci rabina Jehudy ha-Nasiego w 220 roku do zniszczenia miasta w IV wieku, cmentarz w Bet Szearim był najważniejszym czynnym miejscem pochówku w ziemi Izraela.

Katakumby składają się z ciągów wykutych w skale korytarzy, z wejściami w formie kamiennych portali i furt. Pochówki były dokonywane w niewielkich, wykutych prostopadle do korytarza niszach, sarkofagach oraz w arkosoliach, czyli obszernych niszach o łukowym sklepieniu, z przedzielonymi ściankami miejscami na pochówki. Inskrypcje ryto w językach greckim, hebrajskim i aramejskim. Groby ozdabiano płaskorzeźbami przedstawiającymi m.in. menory, liście lulawu, lwy, ryby oraz postacie ludzkie.

Katakumby w Bet Szearim są udostępnione do zwiedzania. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie https://en.parks.org.il/reserve-park/bet-shearim-national-park/ .

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Bielawski

Bet Szearim - wejście do katakumb Bet Szearim - wejście do katakumb
Bet Szearim - wejście do katakumb Katakumby w Bet Szearim - korytarz z sarkofagami
Katakumby w Bet Szearim - korytarz z sarkofagami Katakumby w Bet Szearim - sarkofag
Katakumby w Bet Szearim - arkosolium Katakumby w Bet Szearim - nisza grobowa
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas