Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BALIGRÓD

Cmentarz żydowski w Baligrodzie jest położony w północno-zachodniej części miejscowości, na wzgórzu przy ul. Duplaka i zajmuje działkę na nieregularnym planie, o powierzchni około 1 ha.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Na podstawie zachowanych nagrobków wiadomo, że cmentarz powstał nie później niż w czwartej dekadzie XVIII wieku.

W czasie drugiej wojny światowej rozpoczęła się dewastacja obiektu, kontynuowana w kolejnych dekadach. Część macew na polecenie Niemców użyto do utwardzenia ulic w Baligrodzie. Zniszczeniu uległo ogrodzenie oraz dom przedpogrzebowy.

Do dziś zachowało się około 200 nagrobków z kamienia w formie stel oraz bogato zdobiona pozioma tumba. Najstarsza zidentyfikowana macewa upamiętnia Aharona syna Izraela, zmarłego w 1831 r.

Nagrobek tumbowy na cmentarzu żydowskim w Baligrodzie
Nagrobek tumbowy. Fot. Andrzej Potocki

U podnóża wzniesienia znajduje się pomnik upamiętniający miejscowych Żydów, ufundowany w 2024 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa.

Od 1989 r. na cmentarzu są prowadzone prace porządkowe, wykonywane m.in. przez Stowarzyszenie Magurycz, członków Forum Bieszczadzkiego przy PTTK Oddział w Ustrzykach Dolnych, uczniów Gimnazjum w Mchawie, Gminę Baligród, Ochotniczą Straż Pożarną w Baligrodzie i Nadleśnictwo Baligród.

Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego. Od 2009 r. obiekt stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.


tekst: Krzysztof Bielawski
zdjęcia: Stowarzyszenie Magurycz

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas